Jubileá okrúhle a ešte okrúhlejšie

Autor: Robert Vašíček | 20.8.2013 o 15:25 | (upravené 20.8.2013 o 16:00) Karma článku: 3,82 | Prečítané:  313x

Zo všetkých životných jubileí si ľudia najviac považujú tie okrúhle - obvykle násobky 10. Samozrejme, ešte viac vynikajú tie menej časté, napr. 50. alebo 100. narodeniny. Pritom väčšina ľudí ani netuší, aké krásne superokrúhle jubileá nechávajú bez povšimnutia.

Čas predsa nemeriame iba na roky, ale aj na dni, hodiny, minúty a sekundy (aby som menoval iba tie bežne používané jednotky času). A čo sú to 30. narodeniny oproti najokrúhlejšiemu jubileu, prežitiu 1 miliardy sekúnd? Je tu aj druhý problém: málokto má predstavu, koľko je to času napr. v rokoch. Zhruba to zodpovedá tým 30. narodeninám, miliarda sekúnd trvá približne 31,69 priemerného roku. Veľmi ľahko si dátum a čas takýchto jubileí vypočítame v Exceli. Ak s ním nemáme skúsenosť či možnosť pracovať sami, nezúfajme - určite sa nájde v blízkom okolí niekto, kto dokáže pomôcť.

Tu je ukážka tabuľky jubileí (samozrejme, každý si ju môže upraviť podľa vlastného vkusu a podľa vlastných časových jednotiek). Ako príklad som zadal dátum a čas narodenia 25. septembra 1978 o 21:22 hodine:

hodnoty v Exceli

Výpočty sú jednoduché - Excel interne ukladá dátum a čas ako istý počet dní (včítane desatinných miest) od nejakého konkrétneho dátumu. Preto stačí prepočítať našu "mernú jednotku" - 1 miliardu sekúnd či 1 milión na dni vyjadrené ako desatinné číslo, pripočítať túto hodnotu k dátumu a času narodenia a výsledok naformátovať ako dátum a čas. Vzorce (pre tých, ktorí si to nevedia spraviť sami) vyzerajú takto:

vzorce v Exceli

Existujú aj profesne závislé okrúhle jubileá. Programátori radi oslavujú 32 alebo 64 rokov, pretože to sú pre nich pekné okrúhle čísla - trebárs 64 je rovných 2^6, a teda v dvojkovej sústave je to jednotka so šiestimi nulami. Môžeme ju nazvať aj "dvojkový milión".

A prečo som to písal? Čo nevidieť ma čakajú (snáď nie som príliš trúfalý ohľadom svojej budúcnosti) dve mimoriadne okrúhle jubileá. O niekoľko málo dní to budú presne 2'000'000'000 sekúnd, čo žijem svoj život, a o niekoľko ďalších neveľa mesiacov príde tých programátorských 1'000'000 rokov života (aj keď iba v dvojkovej sústave). Hotový matuzalem...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?