Opäť sa ma snažia oklamať

Autor: Robert Vašíček | 7.6.2013 o 19:42 | (upravené 8.6.2013 o 3:45) Karma článku: 21,97 | Prečítané:  1744x

Cítim sa trošku ako Yossarian. Jeho chceli všetci zabiť - mňa (našťastie) sa snažia iba oklamať, ale aj tak je to veľmi nepríjemný pocit. Naposledy som ho mal pri celostránkovom reklamnom inzeráte v týždenníku, v ktorom veľká spoločnosť ponúka skvelý produkt "iba" za 15 eúr mesačne.

Reklama 30.5.2013 v Plus 7 dní
(inzerát v Plus 7 dní č.22/2013)

Naozaj skvelá ponuka. Teda, bola by, keby bola pravdivá. Ale nie je. Za 15 eúr mesačne nebudete mať "viac ako 130 TV staníc aj v HD" kombinovaných s "internetom ... bez dátových obmedzení ... až do 150 Mb/s". Upresnenie veľkých písmen nasleduje na spodku obrázku (je tam, aj keď v hornej časti nie je ani žiadna hviezdička, ktorá by upozorňovala "Pozor, klameme!"), fontom 9 razy menším, ako je "15", a to upresnenie hovorí, že cena platí prvé dva mesiace pri 24 mesačnej viazanosti, teda počas 1/12 obdobia, na ktoré si produkt musíte kúpiť, ak ho chcete mať. Koľko zaplatíte zvyšných 11/12 tohoto obdobia (teda celých ďalších 22 mesiacov), sa nedozviete ani v náznaku, bez ďalšieho hľadanie na stránke spoločnosti. A toto som tam našiel.

Jediný balík, ktorý zodpovedá špecifikácii inzerátu, je ten najdrahší, "Trio XL":


(z web stránky inzerenta)

Ako zistíme o kus nižšie, cena za 11/12 obdobia (22 mesiacov), po ktoré musíme službu odoberať, je 49,90 eúr mesačne.


(z web stránky inzerenta)

Ani to však nie je všetko. Pokiaľ chceme pozerať programy v kvalite HD, musíme si kúpiť alebo prenajať CA Modul (zásuvná karta pre televízory vybavené tunerom DVB-C) alebo HD prijímač. Prenájom na dvojročné obdobie je o pár centov lacnejší ako kúpa jedného zo zariadení, stojí 2,90 € mesačne.(z web stránky inzerenta)

Musíme ho, pochopiteľne, platiť po celých 24 mesiacov (nie iba 22).

Takže prepočítajme si náklady:


Znamená to, že každý jeden z 24 mesiacov skvelej ponuky výhodného balíčku za 15 € mesačne by v priemere stál viac než trojnásobok inzerovanej ceny.

Aby som bol spravodlivý - horepopísaný produkt môžeme mať aj bez viazanosti, iba za 92,38 + 1,90 + 2,90 € mesačne. Cenu nebudem komentovať.

Zaujímavý je ešte drobný disclaimer inzerenta (v tej časti, čo je mimoriadne drobným písmom). Tvrdí, že "Uvedené údaje sú podstatnými informáciami v zmysle §8 ods.6 zákona o ochrane spotrebiteľa.". Ten paragraf okrem iného hovorí, že:

Pri výzve na kúpu sa za podstatné informácie, ak už nie sú zrejmé z kontextu, považujú informácie o
...
c) cene, alebo ak vzhľadom na povahu výrobku nemožno cenu rozumne určiť vopred, o spôsobe, ktorým sa vypočíta, ako aj o ďalších nákladoch na dopravu, dodanie alebo poštovné, alebo ak tieto náklady nemožno určiť vopred, skutočnosť, že do ceny môžu byť zarátané takéto ďalšie náklady,


Takže informáciu o tom, že priemerná cena za mesiac poskytovania služby je mnohonásobne vyššia ako tá uvedená v inzeráte, zrejme nepovažuje inzerent za podstatnú pre spotrebiteľa.


(z web stránky inzerenta)


Myslím si, že je načase, aby - podobne, ako je povinné pre bankové úvery uviesť RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov) - sa zaviedla pre takéto inzeráty/ponuky produktov s viacmesačnou viazanosťou povinnosť uvádzať priemerný mesačný poplatok počas obdobia viazanosti, a to rovnako čitateľne, ako je uvedená hlavná časť ponuky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?