Opäť sa ma snažia oklamať

Autor: Robert Vašíček | 7.6.2013 o 19:42 | (upravené 8.6.2013 o 3:45) Karma článku: 21,97 | Prečítané:  1747x

Cítim sa trošku ako Yossarian. Jeho chceli všetci zabiť - mňa (našťastie) sa snažia iba oklamať, ale aj tak je to veľmi nepríjemný pocit. Naposledy som ho mal pri celostránkovom reklamnom inzeráte v týždenníku, v ktorom veľká spoločnosť ponúka skvelý produkt "iba" za 15 eúr mesačne.

Reklama 30.5.2013 v Plus 7 dní
(inzerát v Plus 7 dní č.22/2013)

Naozaj skvelá ponuka. Teda, bola by, keby bola pravdivá. Ale nie je. Za 15 eúr mesačne nebudete mať "viac ako 130 TV staníc aj v HD" kombinovaných s "internetom ... bez dátových obmedzení ... až do 150 Mb/s". Upresnenie veľkých písmen nasleduje na spodku obrázku (je tam, aj keď v hornej časti nie je ani žiadna hviezdička, ktorá by upozorňovala "Pozor, klameme!"), fontom 9 razy menším, ako je "15", a to upresnenie hovorí, že cena platí prvé dva mesiace pri 24 mesačnej viazanosti, teda počas 1/12 obdobia, na ktoré si produkt musíte kúpiť, ak ho chcete mať. Koľko zaplatíte zvyšných 11/12 tohoto obdobia (teda celých ďalších 22 mesiacov), sa nedozviete ani v náznaku, bez ďalšieho hľadanie na stránke spoločnosti. A toto som tam našiel.

Jediný balík, ktorý zodpovedá špecifikácii inzerátu, je ten najdrahší, "Trio XL":


(z web stránky inzerenta)

Ako zistíme o kus nižšie, cena za 11/12 obdobia (22 mesiacov), po ktoré musíme službu odoberať, je 49,90 eúr mesačne.


(z web stránky inzerenta)

Ani to však nie je všetko. Pokiaľ chceme pozerať programy v kvalite HD, musíme si kúpiť alebo prenajať CA Modul (zásuvná karta pre televízory vybavené tunerom DVB-C) alebo HD prijímač. Prenájom na dvojročné obdobie je o pár centov lacnejší ako kúpa jedného zo zariadení, stojí 2,90 € mesačne.(z web stránky inzerenta)

Musíme ho, pochopiteľne, platiť po celých 24 mesiacov (nie iba 22).

Takže prepočítajme si náklady:


Znamená to, že každý jeden z 24 mesiacov skvelej ponuky výhodného balíčku za 15 € mesačne by v priemere stál viac než trojnásobok inzerovanej ceny.

Aby som bol spravodlivý - horepopísaný produkt môžeme mať aj bez viazanosti, iba za 92,38 + 1,90 + 2,90 € mesačne. Cenu nebudem komentovať.

Zaujímavý je ešte drobný disclaimer inzerenta (v tej časti, čo je mimoriadne drobným písmom). Tvrdí, že "Uvedené údaje sú podstatnými informáciami v zmysle §8 ods.6 zákona o ochrane spotrebiteľa.". Ten paragraf okrem iného hovorí, že:

Pri výzve na kúpu sa za podstatné informácie, ak už nie sú zrejmé z kontextu, považujú informácie o
...
c) cene, alebo ak vzhľadom na povahu výrobku nemožno cenu rozumne určiť vopred, o spôsobe, ktorým sa vypočíta, ako aj o ďalších nákladoch na dopravu, dodanie alebo poštovné, alebo ak tieto náklady nemožno určiť vopred, skutočnosť, že do ceny môžu byť zarátané takéto ďalšie náklady,


Takže informáciu o tom, že priemerná cena za mesiac poskytovania služby je mnohonásobne vyššia ako tá uvedená v inzeráte, zrejme nepovažuje inzerent za podstatnú pre spotrebiteľa.


(z web stránky inzerenta)


Myslím si, že je načase, aby - podobne, ako je povinné pre bankové úvery uviesť RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov) - sa zaviedla pre takéto inzeráty/ponuky produktov s viacmesačnou viazanosťou povinnosť uvádzať priemerný mesačný poplatok počas obdobia viazanosti, a to rovnako čitateľne, ako je uvedená hlavná časť ponuky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?