Einsteinov list

Autor: Robert Vašíček | 9.10.2012 o 6:19 | (upravené 9.10.2012 o 11:16) Karma článku: 13,64 | Prečítané:  3335x

V týchto dňoch sa na eBay draží list Alberta Einsteina filozofovi Ericovi Gutkindovi, ktorý mu poslal svoju čerstvo vydanú knihu. Einstein po jej prečítaní napísal list s poďakovaním včítane niektorých svojich názorov na jej obsah (bolo to v roku 1954, zhruba rok pred jeho smrťou).

Pre nás, ktorí nemáme v šuplíku pár voľných miliónov dolárov, čakajúcich na dobré investovanie (pred štyrmi rokmi bol tento list vydražený za 404'000 dolárov, teraz sa očakáva jeho predaj za jeden až tri milióny), je zaujímavý najmä jeho obsah. Zaujímavý aj preto, lebo meno Alberta Einsteina sa pravidelne objavuje v diskusiách o náboženstve, v ktorom ho veriaci, aby dodali svojim argumentom väčšiu váhu, uvádzajú ako jedného z veriacich vedcov, prakticky ako svojho súverca.

Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck und Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrenwürdiger aber doch reichlich primitiven Legenden. Keine noch so feinsinnige Auslegung kann (für mich) etwas daran ändern. Diese verfeinerten Auslegungen sind naturgemäss höchst mannigfaltig und haben so gut wie nichts mit dem Urtext zu schaffen. Für mich ist die unverfälschte jüdische Religion wie alle anderen Religionen eine Incarnation des primitiven Aberglaubens.

Slovo Boh pre mňa nie je ničím iným, ako vyjadrením a výsledkom ľudskej slabosti, Biblia je zbierkou počestných, ale značne primitívnych legiend. Žiadny, ani ten najsubtílnejší výklad na tom (pre mňa) nemôže čokoľvek zmeniť. Tieto zjemnelé výklady sú už svojou povahou veľmi rôznorodé, a s pôvodným textom nemajú prakticky nič spoločného. Pre mňa je nefalšované židovské náboženstvo podobne, ako aj všetky ostatné náboženstvá, stelesnením primitívnych povier.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nehody pod vplyvom aj zápisky z ciest. Kto je šéf špecializovaného súdu?

U Jána Hrubalu v minulosti Mečiar nepochodil, Fico mu pripomína tykanie.

Cynická obluda

Načo nakupovať v nedeľu?

Zákaz nedeľného predaja zatiaľ neprešiel, ale prieskumy hovoria, že väčšine občanov by obchody v nedeľu nechýbali.


Už ste čítali?