Sexy výhra

Autor: Robert Vašíček | 5.10.2012 o 14:46 | (upravené 5.10.2012 o 15:49) Karma článku: 13,04 | Prečítané:  14741x

Bola to náhoda. Nebyť priameho prenosu z US Open neskoro v noci a prepínania kanálov počas prestávky medzi hrami, nenatrafím na ňu. Prepol som a zadíval sa, aj keď to bolo utrpenie. A divil som sa, že nikto neuhádol správnu odpoveď.

To ma zaujalo natoľko, že som pustil nahrávanie a na druhý deň pretočil až do tých pár sekúnd, v ktorých slečna moderátorka ukázala papierik s riešením do kamery. Samozrejme, skúsil som ho aspoň spárovať so zadaním, ale ani to sa mi nepodarilo. Tak ma napadlo, že niečo nebude v poriadku, a začal som zisťovať, čo je tá "vedomostná súťaž" (lebo tak ju nazvali vo svojich 'Pravidlách') zač.

1. Stiahol som Pravidlá vedomostnej súťaže z portálu calltv.com a preštudoval si ich.

2. Požiadal som organizátorov, aby mi preukázali a zdôvodnili, že riešenie je jednoznačným riešením zadania. Odpoveď prišla takmer obratom:

Vážený pán / Vážená pani! Teší nás váš záujem o našu reláciu „Sexy Výhra”.
Odpovede na naše otázky fungujú podľa jedného logického pravidla, ktoré je kontrolované odborníkmi.
Bohužial Vám nemôžeme prezradiť to pravidlo, pretože by to nebolo spravodlivé voči ostatním volajucím, ktorý sa pokúšaju uhádnuť našu hru.
Ďakujeme pekne za vaše pochopenie.
S pozdravom:
Sk koordinátor Team


3. Požiadal som pár kamarátov, aby skúsili nájsť spomínané pravidlo, ale nepodarilo sa im to. Všeobecný názor bol, že zvonku to vyzerá ako podvod.

Úloha vyzerala takto (keď na obrázok zadania kliknete, dostanete výrez podstatnej časti, a v lepšom rozlíšení):

Riešenie je tu:

Rýchlo prídete nato, že = sú vlastne dve rímske jednotky, X je rímska desiatka atď., že je potrebné spočítať všetko, čo vyzerá ako rímska číslica so všetkým, čo vyzerá ako arabská číslica, pokiaľ to nie je povedzme arabská číslica zložená z dvoch rímskych, s malilinkou medzierkou, ktorú by diváci s analógovým príjmom ani nepostrehli. Nesmiete zabudnúť pripočítať ani rímske číslice z mena moderátorky, pochopiteľne.

Dve najväčšie záhady sú podľa mňa:

1. Prečo chýba prvá trojka z úlohy v riešení?
2. Ako sa dá jednoznačne usúdiť z obrázku "LED" osmičky, že jej zodpovedá sada čísiel 1,2,3,4,5,6,7,8,9 (a nie napríklad iba 8, alebo 2+9, atď).

Aké šance má divák nájsť ono pravidlo a podľa neho vygenerovať riešenie? A kde je záruka, že to, čo moderátorka ukázala ako riešenie, je naozaj riešením? Existuje nejaký kompetentný orgán, ktorému musia na požiadanie organizátori preukázať správnosť riešenia?

Treťou (a zároveň najväčšou záhadou) pre mňa je, prečo táto "súťaž" nespadá do kategórie hazardných hier. To naozaj stačí deklarovať, že je to "vedomostná súťaž", aj keď je to v skutočnosti lotéria, naviac bez možnosti výhry?
Citujem z Pravidiel:

Súťaž vyhlasuje a organizuje TeleMedia InteracTV Ltd., so sídlom Tower Gate Place, Tal-Qroqq Street MSD1703 Msida , Malta
...
1.Účelom Súťaže je výhradne podpora aktivít a značky Vyhlasovateľa. Zaplatenie vkladu nie je podmienkou pre účasť v Súťaži.
2.Súťaž je reklamnou súťažou a vedomostným kvízom v zmysle zákona č.171/2005 Z.z.
3.Súťaž nie je hazardnou hrou.

Podľa horeuvedného zákona totiž
(4) Za hazardné hry sa nepovažujú
e) kvízy spočívajúce v odpovediach na otázky alebo v preukázaní vedomostí a zručnosti, ak je výsledok hry určovaný v prevažnej miere na základe preukázania vedomostí alebo zručnosti,


Citujem ďalej z pravidiel:

1. Divák televíznej programovej stanice ….. spĺňajúci uvedené predpoklady sa stáva účastníkom Súťaže v momente úspešného spojenia sa s automatickým telefónnym systémom pomocou zatelefonovania na telefónne číslo 0900 700 777. Cena spojenia je 2,00 EUR s DPH. Úspešné spojenie s automatickým telefónnym systémom znamená,že sa volajúcemu ozve automatická hláska, oznámujúca či jeho telefonát je náhodne vybraný a bude môcť odpovedať na otázky alebo mu oznámi inú hlásku. Každá iná automatická hláska okrem tej, ktorá oznamuje prepájanie do štúdia znamená, že telefonát nebol náhodne vybraný a účastník stratil možnosť odpovedať na otázku v štúdiu. Takýto telefonát je následne po doznení hlásky automaticky ukončený. Každé jedno zatelefonovanie na telefónne číslo 0900 700 777, ktoré je spojené s automatickou telefónnou ústredňou (teda bola prehraná účastníkovi akákoľvek automatická hláska)je zaúčtované sumou 2,00 EUR s DPH, resp. podľa cenníka operátora, s ktorým ma divák uzatvorenú zmluvu o pripojení.


Človek sa nestačí diviť - žiadny vklad sa neplatí, ale platia sa 2€ za spojenie s automatom, ktorý z mnohých volajúcich náhodne vyberie niekoľkých, ktorým umožní odpovedať a uchádzať sa o výhru.

Lotérie sú zahrnuté do hazardných hier. Jeden typ lotérií funguje tak, že si kúpite los, povedzme za 2€, a čakáte, či váš los bude náhodne vybratý medzi vyhrávajúce. Nehazardná vedomostná súťaž by sa podľa všetkého stala z takejto lotérie vtedy, keby majiteľ vyhrávajúceho losu musel ešte zodpovedať na nejakú vedomostnú otázku, napríklad koľko je 2x2. Aj tu však existuje niekoľko variantov. V slušnom vydaní by sa za správnu uznala odpoveď 4. V menej slušnom by odpoveď 4 odmietli s tým, že správna odpoveď je 11, keďže to počítali v trojkovej sústave. A v ešte neslušnejšom by za správnu odpoveď určili povedzme 505...

Čo si o tom myslíte vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?